T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ADANA / ALADAĞ - Akören Ortaokulu

Haberler

Haz

Okul müdürümüz Abdulkadir YARDIM tarafından okulumuz öğretmenlerine yönelik olarak yangın eğitim semineri verilmiştir.

Okulumuz öğretmenlerimize bu eğitim verilerek konuyla ilgili farkındalık düzeyleri arttırılmak amaçlanmıştır

Haz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 Haziran mesleki çalışma programını yayınladı. MEB tarafından yayınlanan öğretmenlerin haziran seminer çalışması programına ulaşabilirsiniz.

Haz

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı 2.dönem sonuna geldik.Öğrencilerimiz,yoğun geçen eğitim-öğretim yılını geride bırakarak karnelerini almaya hak kazandı.

Okulumuzda sınıf öğretmenimiz İsa AKKUŞ tarafından düzenlenen santraç turnuvasında başarı gösteren öğrencilerimize madalya verildi.

Ayrıca okulumuzda öğretmenler tarafından yapılan çeşitli değerlendirmeler sonucunda öğrencilerimizden bazıları İftihar Belgesi aldı.

Okul müdürümüz Abdulkadir YARDIM öğrencilerimize hitaben yaptığı konuşmasında,öğrencilere iyi bir tatil geçirmeleri dileklerinde bulunarak kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Özveriyle çalışan öğretmenlerimize ve öğrencilerimize iyi tatiller dileriz.

Haz

26-27 Nisan 2017 tarihinde yapılan 2.dönem TEOG sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından okulumuz,ilçemiz ve Türkiye geneli  ortalamaları belli olmuştur.

Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarımıza da okulumuz adına teşekkür ederiz.

 

 

May

Okulumuzda düzenlenen TÜBİTAK 4006 BİLİM FUAR ´ımızı Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet AKTAŞ,şube müdürlerimiz Ramazan ARI ve Davut GÖKÇELİ ziyaret ederek, öğrencilerimizin yapmış olduğu projeleri inceleyip tebriklerini ilettiler.Bu çalışmaların hazırlanmasında rehberlik eden Fen Bilgisi öğretmenlerimiz Kayahan İNCE,yardımlarından dolayı müzik öğretmenimiz Serkan ÇETİNKAYA´a ve projeleri hazırlayan öğrencilerimize okulumuz adına ayrı ayrı teşekkür ederiz.

26.05.2017 tarihindeki sergimizin açılışı öncesinde okul müdürümüz Abdulkadir YARDIM yaptığı konuşmada bu projenin amaçlarının bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,araştırma tekniklerinin,eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması olduğunu belirtti. 

May

Okulumuz öğrencilerimize verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor.8.sınıf öğrencilerimizle birlikte Gaziantep´e düzenlendiğimiz gezimizde,öğrencilerimiz yeni bir şehir görmenin, farklı yerler keşfetmenin heyecanını yaşayarak güzel anılar biriktirdi.

Gezimizin ilk etabında hayvanat bahçesine gidilerek daha önce televizyonlardan gördüğü hayvanları görme imkanı elde etti.Sonrasında öğrencilerimiz ZEUGMA ANTİK MÜZE’sine giderek  kazılarda ortaya çıkarılan,geçmiş yıllara ait, tarih kokan eserleri gördü ve eserler hakkında hangi döneme ait olduğu nasıl ortaya çıkarıldığı konularında bilgi aldı.

Bu gezimizde öğrencilerimize rehberlik eden onlarla birlikte gezi kafilesinde yer alan okul müdürümüz Abdulkadir YARDIM ve müdür yardımcımız İsa AKKUŞ’ a teşekkürlerimizi sunarız.

May

TEOG sınavında belirlenen hedefleri yakalayan 8.sınıf öğrencilerine verilen sözümüzü yerine getirdik.Öğrencilerimizle beraber Eğner barajı yakınında bulunan Simit Şelale’sine gidildi.Burada öğrencilerimizle birlikte,doğanın bizlere sunmuş olduğu güzellikler gölgesinde piknik yapılarak şelalenin dinlendirici şırıltıları arasında keyifli dakikalar geçirdik.

Öğretmenlerimiz Kayahan İNCE,Serdar SÖYLEYEN,Belgin METE,Deniz YILMAZ,Mustafa IŞIKLAR ve okul müdürümüz Abdulkadir YARDIM’a verilen sözün yerine getirilmesinden dolayı okulumuz adına teşekkür ederiz.

May

Okulumuz 5.,6. ve 7. sınıf öğrencilerinin velilerine yönelik düzenlenen toplantıda,öğrencilerimizin genel durumları hakkında velilere bilgi verildi.

Toplantıda öğretmenler öğrencilerle ilgili olarak disiplin sorunları,etkili ders çalışma yöntemleri ve velilerin öğrencilere yönelik tutumları,ilgileri konularında karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Öğrencilerin başarılarını etkileyen dışsal faktörler değerlendirilerek nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinden bahsedildi.

Toplantı sonrasında veliler bizzat çocukları hakkında bilgi almak için öğretmenlerimizle birebir görüşerek toplantı sonlandırıldı.

Katılan tüm velilerimize ilgilerinden dolayı okulumuz adına teşekkür ederiz.

May

Okulumuzda yer alan uygulama bahçesinde tarım işleri devam etmektedir.Bahçemizde yer alan portakal ağacının,defne ağacının ve sebzelerin bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.

Burda ekilen tarım ürünleri organik bir şekilde yetiştirilmekte olup öğrencilere de bu bilinç aşılanmaktadır.

Sınıf öğretmenimiz İsa AKKUŞ´a ve okulumuz hizmetlisi Mustafa KILINÇ´a yardımlarından dolayı okulumuz adına teşekkür ederiz.

 

May

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul 8´inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenleyeceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının soru ve cevaplarını Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğretmenlerin anlatımıyla videolu olarak yayımladı.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliğiyle, 26-27 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen sınavın hemen ardından, soru ve cevaplar, hem yazılı hem de ders öğretmenlerinin anlatımıyla videolu olarak EBA portalın web adresi "www.eba.gov.tr" üzerinden yayımlandı. Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi, Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerine ait ortak sınav soru ve cevaplarının videolu anlatımı EBA´da yayımlandı.

Nis

Akören ÇPAL müzik öğretmeni Serkan ÇETİNKAYA tarafından hazırlanan Akören ÇPAL Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri tarafından sergilenen ´´Seda Düşler Ormanında´’ adlı tiyatro gösterisi oynanmıştır.

Çocuklara yönelik eğitici yönü olan bu tiyatro gösterisinde öğrencilerimiz eğlenceli vakit geçirdiler.

 

 Öğrencilerin kendilerine olan özgüvenlerini artıran yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaç edinen ve tiyatro gösterileri ile bunu ortaya koyan öğretmenimiz Serkan ÇETİNKAYA’ya ve oyunu sergileyen Akören ÇPAL öğrencilerine okulumuz adına teşekkürlerimizi sunarız.

·         Yaşam, sadece birkaç uygulamaya geçirilebilir girişi bulunan bir tiyatro salonudur. - Victor Hugo

Nis

Her yıl 23 Nisan geldiğinde kutladığımız “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” milli bayramlarımızdan biridir. Özünde, Atatürk’ün milli egemenlik ilkesi yatmakta, millet iradesinin her şeyin üzerinde olduğunu ifade etmektedir.

Atatürk, 23 Nisan 1920’de açılan Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açılış gününün, 23 Nisan 1924’te bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra yani 1929 yılına gelindiğinde bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan, UNESCO’nun 1979 yılını “Dünya Çocuk Günü” olarak ilan etmesinin ardından uluslararası bir anlam ve önem taşımaya başlamıştır.

Okulumuzda da 23 Nisan çoşkuyla kutlanmıştır.Sosyal Bilgiler Öğretmeni Suat TAHTA tarafından hazırlanan program çerçevesinde günün anlamını ve önemini belirten konuşmayı  BT Rehber Öğretmeni Serdar SÖYLEYEN’in yapmasının ardından başlayan program şiirlerin okunması,yarışmaların düzenlenmesi ile devam ederek çocukların bayramı olan bu günde çocuklara keyifli dakikalar geçirdi.Müzik Öğretmeni Serkan ÇETİNKAYA tarafından hazırlanan çocuk korosu şarkılar seslendirdi.

 

Ulusɑl Egemenlik ve Çocuk Bɑyrɑmının sevincini yɑşɑmɑmızı sɑğlɑyɑn Türk Ulusunun önderi Mustɑfɑ Kemɑl Atɑtürk’ü, Birinci Meclisimizin kɑhrɑmɑn üyelerini ve bu uğurdɑ cɑnlɑrını ortɑyɑ koyɑn şehit ve gɑzilerimizi sɑygı ve rɑhmetle ɑnıyoruz..

Nis

Değerler, aklın ve kalbin birlikte uyum içinde olması şeklinde tanımlanabilir. 
Ahlaki, kültürel, ruhsal, toplumsal ve bireysel alana ilişkin uygun duyarlılık geliştirmeyi ve bunları içselleştirmeyi içerir. Toplumsal ve insani değerler insan yaşamının en önemli yanını oluşturur. Sevgi, cesaret, dostluk, yardımlaşma, temizlik, saygı, doğruluk, nezaket ve benzerleri önem verilen toplumsal değerlerdir. 

Nis

Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet AKTAŞ okulumuza ziyarette bulunarak TEOG sınavına girecek 8.sınıf öğrencilerine bilgilendirme toplantısı yaptı.Öğrencilerimizin durumu hakkında bilgi aldıktan sonra onların sorularını cevapladı.Öğrencilerin motivasyonlarını sağlamak ve sınava hazırlık sürecinde kaygılarını azaltmak maksatı ile yapmış olduğu bu bilgilendirme toplantısının ardından öğrencilerimize başarılar dileyerek okulumuzdan ayrıldı.Kendilerini yapmış olduğu bu ziyaretten ötürü okulumuz adına teşekkür ederiz.

 

Mrt

Okulumuz Teknoloji ve Tasarım öğretmeni Mustafa IŞIKLAR ve 7/A sınıfı öğrencileri Akören köyümüzde bulunan yaşlıları ziyaret ederek onların halini hatırını sorup sohbet ettiler.

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası etkinliği kapsamında gerçekleştirilen ziyarette öğrencilerimiz yaşlılarımızı sevindirerek onların yaşam tecrübelerinden faydalanmış oldular.

Yaşlılarımız geleceğimize ışık tutan adeta birer deniz feneridirler. Onların görmüş geçirmişliği, fert ve toplumlar için en büyük hazinedir.